Last updated: April 07. 2014 7:04PM - 712 Views
Staff Report



Mount Airy's Halee Ratcliff wins first place in the girls 800 meters at North Stokes Thursday.
Mount Airy's Halee Ratcliff wins first place in the girls 800 meters at North Stokes Thursday.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Mount Airy took first place in 13 events, and East Surry first in two events at North Stokes’ track and field meet.


Bishop McGuinness also took part in the four-team meet amongst Northwest Conference rivals.


The Vikings took first place for both the boys and girls. Mount Airy was second for both. East Surry took third for the girls and fourth for the boys.


Mount Airy’s Micaela Tumbarello won three races — 100m, 200m and 400m — for the Lady Bears, and Cordell France won the 100m and 200m for the boys.


The Bears also won three relay events.


For the Lady Cards, two girls took first place. Eliya Harvey-Brown took first in shot put with a toss of 31-08. Cameron Sloop won the high jump at 4-06.


The Cards had eight second-place finishes, including Harvey-Brown getting the silver in discus.


Here are the top-10 results for Thursday’s meet.


Girls 100m Hurdles - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Frye, Emma North Stokes 17.23 1


2 2 Gosnell, Priscilla East Surry 18.91 1


3 3 McHone, Katie North Stokes 19.14 1


4 4 Kriska, Anna Mount Airy 19.20 1


Girls 100 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Tumbarello, Micaela Mount Airy 13.50 1


2 2 Revels, Shalin Mount Airy 13.93 1


3 3 Jessup, Hailey Mount Airy 14.21 1


4 4 Edmonds, Charity East Surry 14.49 1


5 5 Boyle, Erica Bishop McGuinness 14.71 1


6 6 Smith, Madison Mount Airy 14.73 1


7 7 Paul, Ashley Bishop McGuinness 15.14 2


8 8 Farrell, Courtney Mount Airy 15.99 2


9 9 Torres, Valerie Bishop McGuinness 16.15 2


10 10 Gilbert, Ashleigh Mount Airy 19.50 2


Girls 1,600 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 McDonough, Claire Bishop McGuinness 5:51.81 1


2 2 Kreber, Cassidy Bishop McGuinness 5:58.34 1


3 3 Johnson, Sarah Grace Bishop McGuinness 6:04.21 1


4 4 Parries, Kirsten Mount Airy 6:04.97 1


5 5 Ratcliff, Halee Mount Airy 6:05.12 1


6 6 Dudley, Christine Bishop McGuinness 6:36.83 1


7 7 Wright, Patience North Stokes 6:47.27 1


8 8 Chesnet, Lauren North Stokes 6:48.21 1


9 9 Hale, Rylee East Surry 6:48.67 1


10 10 Garcia, Federica Bishop McGuinness 7:06.46 1


Girls 200 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Tumbarello, Micaela Mount Airy 28.94 1


2 2 Revels, Shalin Mount Airy 29.04 1


3 3 Edmonds, Charity East Surry 29.97 1


4 4 Boyle, Erica Bishop McGuinness 30.54 1


5 5 Jessup, Hailey Mount Airy 30.61 1


6 6 Gosnell, Priscilla East Surry 30.69 3


7 7 Paul, Ashley Bishop McGuinness 31.55 2


8 8 Smith, Madison Mount Airy 31.63 3


9 9 Bollman, Carson North Stokes 33.31 2


10 10 Harris, Summer North Stokes 33.55 1


Girls 300 Meter Hurdles - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Frye, Emma North Stokes 52.84 1


2 2 Gosnell, Priscilla East Surry 54.20 1


3 3 Brown, Shalynn North Stokes 56.83 1


4 4 Kammire, Ceci Bishop McGuinness 1:00.88 2


5 5 Martin, Casey Bishop McGuinness 1:03.48 2


6 6 Payne, Samantha Mount Airy 1:04.77 2


Girls 3,200 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Parries, Kirsten Mount Airy 11:51.30 1


2 2 Hale, Rylee East Surry 15:18.67 1


3 3 Mabe, Taylor North Stokes 16:05.22 1


4 4 Wright, Patience North Stokes 16:05.73 1


5 5 Joyce, Haley North Stokes 16:25.53 1


Girls 400 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Tumbarello, Micaela Mount Airy 1:08.21 1


2 2 Bevard, Jessica Mount Airy 1:08.48 1


3 3 Edmonds, Charity East Surry 1:13.67 2


4 4 Drummond, Jahryn Mount Airy 1:18.25 2


5 5 Mcquinn, Meghan North Stokes 1:25.13 1


Girls 4x100 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 North Stokes 58.93 1


Girls 4x400 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 Mount Airy 4:53.47 1


2 2 North Stokes 5:06.47 1


Girls 4x800 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 North Stokes 12:25.44 1


2 2 East Surry 15:54.44 1


Girls 800 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Ratcliff, Halee Mount Airy 2:51.60 1


2 2 Harris, Summer North Stokes 2:52.09 1


3 3 Mabe, Taylor North Stokes 2:54.15 1


4 4 Harrison, Emma Mount Airy 2:55.50 1


5 5 Drummond, Jahryn Mount Airy 3:05.07 1


6 6 Tomchick, Brianna Mount Airy 3:08.87 1


7 7 Chesnet, Lauren North Stokes 3:09.95 1


8 8 Edmonds, Allison Bishop McGuinness 3:11.39 1


9 9 Hawks, Hailey East Surry 3:48.59 1


10 10 Hewett, Bethany East Surry 3:51.59 1


11 11 Linville, Emily East Surry 4:05.74 1


Girls Discus - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Mabe, Jansen North Stokes 78-10.00 1


2 2 Harvey-Brown, Eliya East Surry 71-06.00 1


3 3 Robertson, Amber North Stokes 64-03.00 1


4 4 McKinney, Hannah North Stokes 63-07.00 1


5 5 Mobley, Tristyn North Stokes 59-10.00 1


6 6 Smith, Tanesha Mount Airy 59-04.00 1


7 7 Tori, Mabe North Stokes 57-04.00 1


8 8 Myers, Courtney North Stokes 54-01.00 1


9 9 Pyrtle, Katelyn North Stokes 49-11.00 1


10 10 Torres, Valerie Bishop McGuinness 48-00.00 1


Girls High Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Sloop, Cameron East Surry 4-06.00 1


2 2 Kammire, Ceci Bishop McGuinness 4-06.00 1


3 3 Brown, Shalynn North Stokes 4-06.00 1


4 4 Martin, Casey Bishop McGuinness 4-04.00 1


5 5 Charleville, Lauren North Stokes 4-04.00 1


Girls Long Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Frye, Emma North Stokes 17-02.50 1


2 2 Brown, Shalynn North Stokes 16-04.00 1


3 3 Bevard, Jessica Mount Airy 16-03.00 1


4 4 Boyette, Moriah North Stokes 15-01.25 1


5 5 Smith, Madison Mount Airy 13-02.50 1


6 6 Payne, Samantha Mount Airy 12-03.00 1


7 7 Drummond, Jahryn Mount Airy 11-04.50 1


Girls Pole Vault - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Boyette, Moriah North Stokes 10-00.00 1


2 2 Bollman, Carson North Stokes 7-06.00 1


3 3 McHone, Katie North Stokes 6-00.00 1


Girls Shot Put - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Harvey-Brown, Eliya East Surry 31-08.00 1


2 2 McKinney, Hannah North Stokes 31-05.00 1


3 3 Mabe, Jansen North Stokes 30-04.00 1


4 4 Smith, Tanesha Mount Airy 29-03.00 1


5 5 Sands, Makayla North Stokes 24-02.00 1


6 6 Pyrtle, Katelyn North Stokes 23-06.50 1


7 7 Myers, Courtney North Stokes 23-03.00 1


8 8 Torres, Valerie Bishop McGuinness 20-04.50 1


9 9 Robertson, Amber North Stokes 19-11.00 1


10 10 Mobley, Tristyn North Stokes 18-06.50 1


Girls Triple Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Frye, Emma North Stokes 34-02.25 1


2 2 Brown, Shalynn North Stokes 33-10.25 1


3 3 Bevard, Jessica Mount Airy 33-08.00 1


4 4 Boyette, Moriah North Stokes 31-10.50 1


Boys 100 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 France, Cordell Mount Airy 11.50 1


2 2 Ricketts, Travon East Surry 11.92 1


3 3 Hargrave, Demidrick East Surry 11.93 1


4 4 Mann, Caleb East Surry 12.42 2


5 5 Coakley, Isaiah East Surry 12.72 1


6 6 Helton, Ej Mount Airy 12.84 1


7 7 Williams, Blake North Stokes 13.20 2


Boys 110 Meter Hurdles - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Ottaway, Shepard North Stokes 18.34 1


2 2 Kopp, Andy North Stokes 20.11 1


3 3 Anderson, Colin North Stokes 20.16 1


Boys 1,600 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Dixon, Joseph Mount Airy 5:13.65 1


2 2 Durham, Dawson North Stokes 5:14.65 1


3 3 Herndon, Matt Bishop McGuinness 5:24.08 1


4 4 Zachman, Andrew East Surry 5:26.49 1


5 5 Hammonds, James North Stokes 5:30.87 1


6 6 Debrecht, Scott Bishop McGuinness 5:36.94 1


7 7 Hale, Parker East Surry 5:44.64 1


8 8 Eads, Matthew Mount Airy 5:46.70 1


9 9 Delaney, Anthony East Surry 5:48.85 1


10 10 Lininger, Tyler Bishop McGuinness 5:51.40 1


Boys 200 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 France, Cordell Mount Airy 23.26 1


2 2 Martin, Cj Bishop McGuinness 23.84 1


3 3 Hargrave, Demidrick East Surry 25.16 1


4 4 Wright, Derek Bishop McGuinness 25.74 1


5 5 Young, Dakota North Stokes 26.47 1


6 6 Mann, Caleb East Surry 26.48 3


7 7 Nickell, Laith North Stokes 26.93 3


8 8 Anderson, Colin North Stokes 28.92 2


9 9 Brown, Daniel North Stokes 31.05 2


10 10 Heath, Erin North Stokes 35.53 3


Boys 300 Meter Hurdles - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Ottaway, Shepard North Stokes 48.15 1


2 2 Kopp, Andy North Stokes 49.88 1


3 3 Brannan, Jack Bishop McGuinness 53.10 1


Boys 3,200 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Dixon, Joseph Mount Airy 11:30.74 1


2 2 Durham, Dawson North Stokes 11:38.20 1


3 3 Hammonds, James North Stokes 11:43.66 1


4 4 Fulks, Junior North Stokes 14:09.69 1


5 5 Atkins, Jesse East Surry 15:47.07 1


Boys 400 Meter Dash - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Martin, Cj Bishop McGuinness 54.47 1


2 2 Hargrave, Demidrick East Surry 55.52 3


3 3 Slate, Jarrett North Stokes 59.55 1


4 4 Rajon, Arun Kelly Bishop McGuinness 59.62 1


5 5 Mann, Caleb East Surry 59.69 3


6 6 Cortes, Jesus Mount Airy 1:01.01 1


7 7 Lankford, Andrew North Stokes 1:02.40 2


8 8 Coakley, Isaiah East Surry 1:04.14 3


9 9 Locklear, Brett Mount Airy 1:04.34 2


10 10 Hickman, Joseph East Surry 1:04.81 2


Boys 4x100 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 Mount Airy 46.44 1


2 2 East Surry 47.53 1


3 3 North Stokes 51.15 1


Boys 4x200 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 Mount Airy 1:38.85 1


2 2 North Stokes 1:39.73 1


Boys 4x400 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 North Stokes 4:00.72 1


2 2 Mount Airy 4:27.22 1


Boys 4x800 Meter Relay - Finals


Place Overall Team Result Heat


1 1 North Stokes 9:30.40 1


2 2 Mount Airy 10:16.55 1


3 3 East Surry 10:58.75 1


Boys 800 Meter Run - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Kenard, Justin North Stokes 2:08.98 1


2 2 Young, Dakota North Stokes 2:10.85 1


3 3 Johnson, William Bishop McGuinness 2:12.06 1


4 4 Soltis, Bryan Bishop McGuinness 2:17.56 1


5 5 Balogh, Peter Bishop McGuinness 2:20.37 1


6 6 Boyers, Thomas Bishop McGuinness 2:21.34 1


7 7 Zachman, Andrew East Surry 2:24.26 1


8 8 Mayes, Dalton Mount Airy 2:24.77 1


9 9 Hale, Parker East Surry 2:30.29 1


10 10 Shannon, Wes Bishop McGuinness 2:30.93 1


Boys Discus - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Marshall, Kaleb North Stokes 118-09.00 1


2 2 Boyles, Austin North Stokes 113-07.00 1


3 3 King, Gabriel Mount Airy 108-07.00 1


4 4 Dinkins, John Mount Airy 104-04.00 1


5 5 Boyles, Brandon North Stokes 91-05.00 1


6 6 Corns, Cameron North Stokes 72-00.00 1


7 7 Heck, Alex Bishop McGuinness 67-07.00 1


8 8 Thomas, Elyjah East Surry 66-08.00 1


9 9 Lancaster, Patrick Bishop McGuinness 64-03.00 1


10 10 Morillo, Mateo Bishop McGuinness 50-07.00 1


Boys High Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Williams, Blake North Stokes 5-04.00 1


2 2 Nickell, Laith North Stokes 5-02.00 1


3 3 Locklear, Brett Mount Airy 5-02.00 1


Boys Long Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Lankford, Andrew North Stokes 18-05.00 1


2 2 Wright, Derek Bishop McGuinness 16-05.50 1


3 3 Dobson, Devontae Mount Airy 16-03.00 1


4 4 Rajon, Arun Kelly Bishop McGuinness 16-02.00 1


5 5 Helton, Ej Mount Airy 15-10.00 1


6 6 Ricketts, Travon East Surry 15-09.50 1


7 7 Locklear, Brett Mount Airy 15-09.00 1


8 8 Hickman, Joseph East Surry 13-11.00 1


Boys Pole Vault - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Nickell, Laith North Stokes 12-06.00 1


2 2 Kopp, Andy North Stokes 10-08.00 1


3 3 Tucker, Mark North Stokes 9-00.00 1


4 4 Brown, Daniel North Stokes 9-00.00 1


5 5 Tucker, Seth North Stokes 8-06.00 1


Boys Shot Put - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Lucia, Ross North Stokes 44-07.00 1


2 2 Marshall, Kaleb North Stokes 43-00.00 1


3 3 Boyles, Austin North Stokes 39-05.00 1


4 4 Dinkins, John Mount Airy 38-03.50 1


5 5 King, Gabriel Mount Airy 36-10.00 1


6 6 Boyles, Brandon North Stokes 34-01.00 1


7 7 Heck, Alex Bishop McGuinness 30-10.25 1


8 8 Corns, Cameron North Stokes 29-04.00 1


9 9 Robertson, Kevin North Stokes 27-11.75 1


10 10 Lancaster, Patrick Bishop McGuinness 24-08.00 1


Boys Triple Jump - Finals


Place Overall Athlete Team Result Heat


1 1 Dobson, Devontae Mount Airy 33-08.00 1

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute