Last updated: October 26. 2013 10:10PM - 2941 Views
By - tchilton@civitasmedia.com



All-region and all-conference runner Kirsten Parries comes in for the finish to take the Midwest 1A regional title. She will be the Bears top-seed in state competition
All-region and all-conference runner Kirsten Parries comes in for the finish to take the Midwest 1A regional title. She will be the Bears top-seed in state competition
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

KERNERSVILLE —Senior Kirsten Parries of Mount Airy High School won the Midwest Regional Cross Country individual 1A title with a time of 19:21 on Saturday.


Parries will be the number one seed for the Bears in the state cross country meet scheduled on Saturday.


She was named all-region and all-conference during the 2013 season.


Parries won the state championship title her sophomore year and registered two back-to-back first place finishes before Saturday’s regional meet. Last year, she placed third in the state meet.


Mount Airy Cross Country Coach Andrew Howard said Parries “sat on the leader” and ran hard enough to win in the regional meet. “She has been good her whole career,” said Howard.


“A strength and speed training combination adopted by Parries seems to be paying off,” said Howard.


Parries said she knew the strategy to win against top runners in the state at the regional would require drafting off the runners.


Parries said she followed the strategy and passed the second-place runner at around 400 meters. Parries continued to build a lead by about six to 10 seconds with 200 meters left to go in the race.


Several top finishes in the Midwest Regional competition qualified Surry County runners.


Halee Ratcliff, also of Mount Airy, qualified for the state cross country meet by recording a time of 22:08.


Parries added, “I am so excited my teammate made it also.”


The same runners that out-paced Parries last year will be back along with some other tough competition.


However, added Howard, “I am confident in her. Our expectation when we go is to win.”


Howard said throughout the season he thought Ratcliff had a shot to make state and to his satisfaction she did.


Last week on the same course, Ratcliff ran a 22:50.


Howard said tactics were involved and Ratcliff, the number 13 seed in the conference, ran a controlled race that was 20 seconds slower during the first mile.


“It gave her strength at the end, she caught three and passed them, I was really proud of her to drop 20 seconds in a week. It is pretty tough and her reward is to go to state.”


Howard said in the past two weeks all of the boys team got personal best, and four out of five did so at the Midwest Regional.


“All you can ask is that that they work hard and get better. I am pretty happy,” said Howard.


Joseph Dixon sliced 20 seconds off his personal best. Howard said he was impressed with the team’s improvements and all will be back next season.


“There have been lots of individual successes, and now we are starting to build teams, and that makes me happy,” said Howard.


In Midwest 2A for Surry County, the Surry Central boys cross country team took a fourth-place finish and qualified for state.


Freshman Daniel Alvarez of Surry Central finished third in the individual competition running a personal record of 16:44.


Surry Central Head Coach Jason Bryant said, “I am quite proud of my kids. I just can’t say enough of how good a group of individuals they are. They have really made this … season fun for me. They have proven that you can fill training and racing with hard work and lots of laughs. I don’t think any team in any sport has had more fun than we have this season.”


Coach Bryant said of the eleven athletes, nine ran personal best; and one tied a personal best.


“We had four girls compete today and all four ran personal best, three of the competitors were freshman and made significant improvements over the season; Jessica Doby, Lora McDevitt, and Taylor Jones. Danielle Dunn, a senior, has been a great team leader and has improved incredibly from her first year as a sophomore. She ran personal best of 24:30. Maria Trejo was my other senior, but was unable to compete because of a death in the family.”


Bryant said great running gave them a fourth-place finish and state meet qualification.


Surry Central Junior Benjamin Robertson and sophomore Elvis Vega had “big” personal best with 19:13 and 18:23 respectively.


Bryant said, “Freshman Daniel Alvarez also had a big day running 16:44 for third place and making the All-Region team. His time currently ranks him as the fifth fastest freshman among all NC classifications. Daniel has the rare combination of both talent and work ethic, good thing to loom in the future.”


Kevin Pack is the only senior on the boys team. Bryant said he has provided great leadership and he ran hard matching his personal best of 17:58 in the Midwest Regional. Bryant said freshman Tyler Fitzgerald and Ricardo Lara, plus sophomore Danny Mata, all get to race one more week. It will on the big stage next Saturday at Beeson Park in Kernersville at 3:30 p.m.


Matthew Mayes of North Surry qualified in individual competition after he finished in sixth place and ran a personal record of 16:49.


Also Elkin High School qualified for the state competition, after the Elkin boys team finished in second place and its girls team finished third.


Official results were provided by Rodney King, State 1A Track Meet Director/State Cross County Director and President of the North Carolina Track and Cross Country Coaches Association, and are available at mtairynews.com and on ncmilesplit.com


Times for Saturdays race may be found at www.nchsaa.com


Saturdays Midwest Regional Results listed:


Event 1 Men 5k Run CC


=======================================================================


Name Year School Finals Points


=======================================================================


1 Will Jolly 11 East Wilkes 16:39.27 1


2 Jack Brannan 11 Bishop McGuinness 16:50.43 2


3 Jacob Parker 10 Elkin 16:52.59 3


4 James Hammonds 12 North Stokes 17:01.84 4


5 Brandon Welborne 11 Elkin 17:06.50 5


6 Chris Jaeger 12 Chatham Central 17:10.05 6


7 Bryan Soltis 11 Bishop McGuinness 17:10.71 7


8 Matthew Rogers 10 Walkertown 17:16.50 8


9 Kyle Rhodes 9 East Wilkes 17:18.93 9


10 Peter Balogh 11 Bishop McGuinness 17:20.18 10


11 Dennis Collins 12 Gray Stone D 17:26.06 11


12 Justin Kenard 11 North Stokes 17:35.58 12


13 Zack Jones 11 Bishop McGuinness 17:35.96 13


14 William Johnson 12 Bishop McGuinness 17:43.02 14


15 Blake Poplin 10 Elkin 17:54.06 15


16 Jonah Christian 10 Elkin 17:54.62 16


17 David Cowan 11 Gray Stone D 17:55.84 17


18 Said Javier 10 Elkin 17:57.21 18


19 Dawson Durham 9 North Stokes 18:01.68 19


20 Craig Rowell 11 Queens Grant 18:02.17 20


21 Scotty Polston 10 Chatham Central 18:02.78 21


22 Patrick Parsons 11 Gray Stone D 18:03.02 22


23 Bradley Harms 12 Chatham Central 18:03.31 23


24 Noah Lancaster 10 North Stanly 18:05.02 24


25 Caleb Carmichael 11 Bishop McGuinness 18:06.28 25


26 Chris Pipkin 12 West Montgomery 18:07.62 26


27 Scott Debrecht 10 Bishop McGuinness 18:11.37 27


28 Reid Huckabee 11 Gray Stone D 18:16.84 28


29 Jordy Featherstone 10 Gray Stone D 18:24.00 29


30 Nick Daggett 9 Chatham Central 18:25.78 30


31 Nick Batten 10 West Montgomery 18:38.96 31


32 Tristan Mackey 11 North Moore 18:41.71 32


33 Will Murdoch 10 Gray Stone D 18:42.06 33


34 Jeremy Pierce 12 Elkin 18:43.68 34


35 Dillon Johnson 12 Chatham Central 18:44.06 35


36 Eli Brown 10 Elkin 18:45.40 36


37 Chris Hall 10 Atkins 18:45.75 37


38 Josh Rolan 12 Gray Stone D 18:48.18 38


39 Joseph Dixon 11 Mount Airy 18:48.65 39


40 Kellan Sabol 11 North Stanly 18:48.90 40


41 Kameron McNeill 9 Chatham Central 18:50.50 41


42 Avery Pipkin 9 West Montgomery 18:58.40 42


43 Corey Cook 12 Walkertown 18:59.75 43


44 Tyler Hunsucker 10 North Moore 19:03.28 44


45 Daniel Parmesano 10 Walkertown 19:05.37 45


46 Matthew Eads 10 Mount Airy 19:06.40 46


47 Justin Still 11 Walkertown 19:12.75 47


48 Dawson Wolf 11 Chatham Central 19:13.96 48


49 Josh Nofzinger 11 Atkins 19:14.46 49


50 Justin Leonard 11 Mount Airy 19:17.09 50


51 Josh Wampler 11 Walkertown 19:19.43 51


52 Ricky Thacker 11 East Montgomery 19:22.40 52


53 Tony Davis 10 Atkins 19:22.78 53


54 Bryson Whitt 11 Atkins 19:23.87 54


55 Josh Selke 12 North Stanly 19:28.78 55


56 Weston Dennis 9 North Stanly 19:34.09 56


57 Ryan Carter 11 Walkertown 19:34.50 57


58 Josh Lewellen 12 South Stanly 19:36.37 58


59 James Gillis 9 North Moore 19:39.34 59


60 Dalton Mayes 10 Mount Airy 19:44.52 60


61 Caleb Hassell 11 East Montgomery 19:50.12 61


62 Kameron Batten 9 West Montgomery 19:50.68 62


63 Tony Young 12 Queens Grant 19:54.99 63


64 Donwill Jamison 10 Walkertown 19:56.47 64


65 Jack Williams 10 Albemarle 19:56.84


66 Dustin Vernon 10 North Stokes 19:57.84 65


67 Dylan Langham 9 Atkins 19:58.65 66


68 Travis English 9 North Moore 20:02.52 67


69 Garrett Neal 12 North Stanly 20:12.50 68


70 Steven Mills 12 Union Academy 20:14.37 69


71 Thomas Vaugh 10 Queens Grant 20:16.56 70


72 Andre Pearson 9 Atkins 20:21.75 71


73 Austin Hunsucker 12 North Moore 20:24.96 72


74 Lyndsey Dickson 12 Queens Grant 20:27.65 73


75 Jack McCluskey 10 Mount Airy 20:31.06 74


76 Grant Bare 9 East Wilkes 20:43.77 75


77 Luke Leahy Higgins 11 Atkins 20:45.15 76


78 Wylie Schnedl 11 Union Academy 20:53.46 77


79 Brandon Ragsdale 12 North Stanly 20:55.90 78


80 Carter Knighten 9 North Stanly 20:57.55 79


81 Wyatt McBride 10 Union Academy 20:58.96 80


82 Karrick Bennett 11 West Montgomery 20:59.28 81


83 Travis Shelton 10 North Moore 21:08.72 82


84 Logan Felix 11 Union Academy 21:11.02 83


85 Dylan Woody 12 West Montgomery 21:12.18 84


86 Drason Little 9 East Montgomery 21:14.68 85


87 Trey Blevins 9 East Wilkes 21:18.02 86


88 Blake Belk 12 Union Academy 21:34.46 87


89 Cody Shields 11 South Stanly 21:35.18 88


90 Trinity Fain 10 North Stokes 21:36.59 89


91 Dallas Starnes 10 South Stanly 21:40.12 90


92 Luke Oliver 9 South Stanly 21:47.56 91


93 Ivan Benjume 10 North Moore 21:54.02 92


94 Austin Miller 9 East Wilkes 22:02.09 93


95 Brandon Tilley 11 East Wilkes 22:02.96 94


96 Joshua Watkins 12 Queens Grant 22:14.21 95


97 Brandon Moore 12 West Montgomery 22:15.62 96


98 Michael Humes South Stanly 22:20.00 97


99 Ellis Hogan 11 Union Academy 22:30.59 98


100 Jeff Helms 12 South Stanly 22:31.30 99


101 Wes Smith 12 South Stanly 22:35.34 100


102 Corrin Wall 9 East Montgomery 22:39.37 101


103 Andrew Terry 12 Queens Grant 23:00.72 102


104 Scott Hillard 11 Queens Grant 23:03.02 103


105 Peter Mantione 10 Union Academy 23:31.27 104


106 Corey Maness 11 East Montgomery 25:17.56 105


Team Scores


=================================================================================


Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9


=================================================================================


1 Bishop McGuinness 46 2 7 10 13 14 25 27


Total Time: 1:26:40.30


Average: 17:20.06


2 Elkin 57 3 5 15 16 18 34 36


Total Time: 1:27:44.98


Average: 17:33.00


3 Gray Stone Day School 107 11 17 22 28 29 33 38


Total Time: 1:30:05.76


Average: 18:01.16


4 Chatham Central 115 6 21 23 30 35 41 48


Total Time: 1:30:25.98


Average: 18:05.20


5 North Stokes 189 4 12 19 65 89


Total Time: 1:34:13.53


Average: 18:50.71


6 Walkertown 194 8 43 45 47 51 57 64


Total Time: 1:33:53.80


Average: 18:46.76


7 West Montgomery 242 26 31 42 62 81 84 96


Total Time: 1:36:34.94


Average: 19:18.99


8 North Stanly 243 24 40 55 56 68 78 79


Total Time: 1:36:09.29


Average: 19:13.86


9 Atkins 259 37 49 53 54 66 71 76


Total Time: 1:36:45.51


Average: 19:21.11


10 East Wilkes 264 1 9 75 86 93 94


Total Time: 1:38:02.08


Average: 19:36.42


11 Mount Airy 269 39 46 50 60 74


Total Time: 1:37:27.72


Average: 19:29.55


12 North Moore 274 32 44 59 67 72 82 92


North Stokes High School HY-TEK’s Meet Manager


NCHSAA Midwest 1A - 10/26/2013


Cross Country Championship


Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville, NC


Last Completed Event


Event 2 Women 5k Run CC


=======================================================================


Name Year School Finals Points


=======================================================================


1 Kirsten Parries 12 Mount Airy 19:21.43


2 Carly Kreber 12 Bishop McGuinness 19:23.93 1


3 Bailey Seach 12 Bishop McGuinness 19:48.34 2


4 Claire McDonough 9 Bishop McGuinness 20:06.40 3


5 Shakai Ward 11 Elkin 20:17.68 4


6 Annie Habeeb 9 Gray Stone D 20:43.43 5


7 Caroline Mcleod 12 Gray Stone D 20:55.21 6


8 Christin Anthony 12 Union Academy 20:55.50 7


9 Sarah Grace Johnson 10 Bishop McGuinness 21:05.37 8


10 Taylor Tharpe 10 East Wilkes 21:05.97 9


11 Alexandra Ott 10 Walkertown 21:06.28 10


12 Madeline Carter 11 Elkin 21:22.62 11


13 Payton Nicholson 12 Elkin 21:35.81 12


14 Kelsey Kiser 10 Gray Stone D 21:39.15 13


15 Sarah Ann Craven 11 Bishop McGuinness 21:43.24 14


16 Sarah Beth Bernard 11 Bishop McGuinness 22:06.40 15


17 Halee Ratcliff 10 Mount Airy 22:08.56


18 Virginia Currie 10 Gray Stone D 22:13.09 16


19 Molly Garner 9 Bishop McGuinness 22:13.72 17


20 Ashleigh Helms 11 Union Academy 22:16.80 18


21 Lythi Barnette 12 North Stanly 22:19.91


22 Hannah McBride 12 North Stokes 22:22.65 19


23 Haley Davis 10 North Moore 22:25.84 20


24 Meredith Sumrell 12 Union Academy 22:41.24 21


25 Toni Williams 11 Union Academy 22:47.86 22


26 Megan Brickner 10 Gray Stone D 22:55.37 23


27 Tori Thompson 12 Gray Stone D 22:55.65 24


28 Jennie Wagner 12 Gray Stone D 23:04.68 25


29 Patience Wright 12 North Stokes 23:18.94 26


30 Kiralyn Krizan 9 Union Academy 23:31.99 27


31 McKenzie Stokes 11 East Wilkes 23:36.96 28


32 Julianna Leimer 10 Queens Grant 23:44.61 29


33 Mary Watkins 11 Queens Grant 23:46.02 30


34 Whitney Sprinkle 9 Elkin 24:09.68 31


35 Courtney Beals 12 Elkin 24:09.96 32


36 Rachel Siler 11 Union Academy 24:12.75 33


37 Autumn Garcia 9 East Wilkes 24:19.37 34


38 Patches Hazelwood 11 West Montgomery 24:28.56 35


39 Kayla Kidd 10 North Moore 24:48.06 36


40 Areli Leyva 12 East Montgomery 24:50.56 37


41 Viridiana Leyva 10 East Montgomery 24:51.78 38


42 Karen Munoz 11 East Montgomery 24:52.96 39


43 Cydney Baldwin 10 North Moore 24:54.14 40


44 Jessica Adams 11 Walkertown 24:59.96 41


45 Cameron Beals 9 Elkin 25:08.40 42


46 Brooke Schubart 10 East Wilkes 25:09.68 43


47 Haley Joyce 12 North Stokes 25:11.68 44


48 Melia Higgins 10 East Wilkes 25:26.56 45


49 Brittany Moore 9 North Moore 25:32.24 46


50 Chynna Baldwin 11 North Moore 25:33.50 47


51 Cassie Rowel 10 Queens Grant 25:33.83 48


52 Kristin Garner 12 North Moore 25:35.99 49


53 Kristen Horn 11 Union Academy 25:38.28 50


54 Emily Delaney 12 West Montgomery 25:56.81 51


55 Rebecca Inman 12 Queens Grant 26:01.18 52


56 Megan Staley 10 East Wilkes 26:18.24 53


57 Shalynn Brown 12 North Stokes 26:24.81 54


58 Emma Frye 9 North Stokes 26:36.15 55


59 Vanessa Mendoza 10 West Montgomery 26:39.72 56


60 Hannah Welborn 12 East Wilkes 26:43.43 57


61 Kaleigh Wright 9 West Montgomery 26:45.31 58


62 Mushaya Carter 12 Walkertown 26:48.31 59


63 Olivia Fowler 11 Walkertown 26:52.93 60


64 Hannah Brown 10 Elkin 26:57.84 61


65 Morgan Cook 9 Walkertown 27:07.15 62


66 Tania Vargas 11 East Montgomery 27:18.00 63


67 Monica Poole 11 West Montgomery 27:55.75 64


68 Clemy Jaimes 12 East Montgomery 28:18.06 65


69 Karissa Greene 10 East Montgomery 28:31.21 66


70 Sarah Poole 9 West Montgomery 28:40.27 67


71 Sophia Fretteloso 10 West Montgomery 29:24.02 68


72 Indra Hernandez 10 East Montgomery 29:45.09 69


73 Sharmetria Richardson 9 Queens Grant 29:57.68 70


74 Hannah Shelton 9 Queens Grant 30:16.30 71


75 Avianna Hopkins 9 Queens Grant 30:16.30 72


Team Scores


=================================================================================


Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9


=================================================================================


1 Bishop McGuinness 28 1 2 3 8 14 15 17


Total Time: 1:42:07.28


Average: 20:25.46


2 Gray Stone Day School 63 5 6 13 16 23 24 25


Total Time: 1:48:26.25


Average: 21:41.25


3 Elkin 90 4 11 12 31 32 42 61


Total Time: 1:51:35.75


Average: 22:19.15


4 Union Academy 95 7 18 21 22 27 33 50


Total Time: 1:52:13.39


Average: 22:26.68


5 East Wilkes 159 9 28 34 43 45 53 57


Total Time: 1:59:38.54


Average: 23:55.71


6 North Moore 189 20 36 40 46 47 49


Total Time: 2:03:13.78


Average: 24:38.76


7 North Stokes 198 19 26 44 54 55


Total Time: 2:03:54.23


Average: 24:46.85


8 Queens Grant 229 29 30 48 52 70 71 72


Total Time: 2:09:03.32


Average: 25:48.67


9 Walkertown 232 10 41 59 60 62


Total Time: 2:06:54.63


Average: 25:22.93


10 East Montgomery 242 37 38 39 63 65 66 69


Total Time: 2:10:11.36


Average: 26:02.28


11 West Montgomery 264 35 51 56 58 64 67 68


Total Time: 2:11:46.15


Average: 26:21.23


North Stokes High School HY-TEK’s Meet Manager


NCHSAA Midwest 2A - 10/26/2013


Cross Country Championship


Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville, NC


Last Completed Event


Event 2 Women 5k Run CC


=======================================================================


Name Year School Finals Points


=======================================================================


1 Wynn, Callie 12 West Davidson 18:17.59 1


2 Stanley, Brittany 10 Mount Pleasant 18:39.09


3 Stone, Kaitlyn 10 West Stokes 19:18.17 2


4 Burrow, Kaleigh 11 Randleman 20:15.31 3


5 Hamby, Madison 10 West Wilkes 20:29.96 4


6 Mcmanus, Lefler 9 West Stanly 20:30.34 5


7 Lomax, Jennifer 12 Mount Pleasant 20:37.31


8 Dixon, Susannah 12 Salisbury Hi 20:48.21 6


9 Halvorsen, Jordyn 11 Wilkes Central 20:53.24 7


10 Payne, Laura 11 West Davidson 20:54.02 8


11 Bently, Brooke 10 Wilkes Central 20:58.46 9


12 Alberts, Ayla 9 West Wilkes 21:20.65 10


13 Hunt, Patience 11 West Davidson 21:31.52 11


14 Kropelnikci, Kaitlyn 9 Trinity High 21:37.43 12


15 Anderson, Shannon 11 West Stokes 21:40.21 13


16 Camillo, Faith 12 Central Acad 21:41.33 14


17 Winters, Sierra 9 Forbush 21:43.14 15


18 Estep, Makayla 12 Wilkes Central 21:46.75 16


19 Grimsley, Ariel 12 East Davidson 21:47.24 17


20 Koch, Anna 11 Forbush 21:51.31 18


21 Reed, Vic 11 Ashe County 21:54.84 19


22 Saldierna, Tania 11 Randleman 21:55.81 20


23 Rhodes, Jennifer 10 North Wilkes 21:59.56 21


24 Harrison, Jordan 11 East Davidson 22:02.99 22


25 Steadman, Katelyn 11 Providence Grove 22:05.37 23


26 Crisp, Casey 11 West Davidson 22:09.62 24


27 Montes, Andrea 10 West Stanly 22:17.12 25


28 Frank, Reece 10 Trinity High 22:24.33 26


29 Valles, Karla 12 Randleman 22:31.24 27


30 Horkan, Makenna 10 Central Acad 22:34.59 28


31 Manns, Whitney 8 East Davidson 22:38.24 29


32 Stone, Sarah 9 West Stokes 22:38.64 30


33 Armstrong, Alexes 12 Ashe County 22:40.72 31


34 Church, Mac 12 Ashe County 22:41.59 32


35 Mattix, Margot 10 Ashe County 22:42.31 33


36 Eller, Tyler 11 Ashe County 22:48.50 34


37 Benitez, Jasmine 12 West Davidson 22:50.68 35


38 Ruiz, Angela 11 Randleman 22:56.96 36


39 White, Rachel 12 West Stokes 23:00.18 37


40 Keller, Katia 12 Parkwood 23:01.77 38


41 Moore, Payton 10 Wheatmore Hi 23:04.18 39


42 Bunn, Hannah 10 West Stokes 23:08.99 40


43 Lewis, Mckenzie 11 East Davidson 23:12.87 41


44 Rowell, Alexis 12 Wheatmore Hi 23:21.02 42


45 Pardini, Kelsey 12 West Stanly 23:24.64 43


46 Hayden, Sarah 9 Forbush 23:24.99 44


47 Bryant, Kristen 8 East Davidson 23:30.84 45


48 Cromer, Katherine 11 Wheatmore Hi 23:31.24 46


49 Sink, Anna Rose 10 West Davidson 23:35.00 47


50 Stinson, Kali 12 East Davidson 23:40.02 48


51 Goode, Cassi 11 Randleman 23:41.21 49


52 Turner, Lauryn 9 North Wilkes 23:42.06 50


53 McGhee, Julie 11 West Stokes 23:43.21 51


54 Morgan, Madelyn 10 Randleman 23:46.22 52


55 Hall, Brooke 9 Providence Grove 23:46.74 53


56 Tucker, Maegan 9 West Stanly 23:48.37 54


57 Hunt, Jordan 12 West Davidson 23:53.93 55


58 Holbrook, Alicia 11 North Wilkes 24:00.02 56


59 Powell, Sabrina 10 Randleman 24:03.12 57


60 Shur, Melanie 11 North Surry 24:03.87 58


61 Miller, Sara 10 Parkwood 24:14.40 59


62 Roten, Brooklyn 10 Ashe County 24:14.72 60


63 Sullivan, Kaitlyn 10 North Surry 24:17.30 61


64 Robinson, Alyssa 12 West Stanly 24:19.58 62


65 Barnett, Elexis 10 East Davidson 24:23.81 63


66 Tucker, Morgan 10 West Stanly 24:25.20 64


67 Royal, Victoria 11 North Wilkes 24:26.71 65


68 Hamby, Madelyn 10 West Wilkes 24:29.59 66


69 Dunn, Danielle 12 Surry Central 24:30.56


70 Chapman, Kalyn 10 Ashe County 24:32.02 67


71 Mcgee, Olivia 11 West Wilkes 24:33.40 68


72 White, Rebekah 9 West Stokes 24:36.78 69


73 Oliver, Charity 12 Thomasville 24:40.90


74 Wimmer, Elle 11 Salisbury Hi 24:45.75 70


75 Komer, Rebecca 10 Central Acad 24:57.52 71


76 Shores, Montanna 11 Wilkes Central 24:59.09 72


77 Barnhart, Megan 11 Providence Grove 25:04.00 73


78 Draughn, Erin 11 North Surry 25:05.53 74


79 Harbour, Valley 9 West Wilkes 25:06.75 75


80 Williams, Jennifer 10 Wheatmore Hi 25:11.56 76


81 Hauser, Kailen 12 North Surry 25:17.06 77


82 Rumplasch, Jackie 10 North Surry 25:29.28 78


83 Carpenter, Kaley 10 West Stanly 25:29.88 79


84 Doby, Jessica 9 Surry Central 25:37.34


85 McDevitt, Lora 9 Surry Central 25:48.56


86 Jones, Taylor 9 Surry Central 25:57.65


87 Qasim, Sacha 11 Salisbury Hi 26:09.83 80


88 Spencer, Ruthie 9 Wheatmore Hi 26:10.87 81


89 Steinman, Amelia 10 Salisbury Hi 26:40.28 82


90 Tavera, Carimar 11 Central Acad 26:42.21 83


91 Chavez, Karina 12 Central Acad 26:42.56 84


92 Kaufmann, Charlotte 12 Salisbury Hi 26:54.81 85


93 Breeden, Meghen 12 West Wilkes 27:00.65 86


94 Prifti, Zoe 9 Mount Pleasant 27:02.50


95 Shaneyfelt, Stephanie 12 Parkwood 27:11.62 87


96 Wolfe, Katy 11 Salisbury Hi 27:19.75 88


97 Brunner, Anna 11 Providence Grove 27:28.65 89


98 McDaniel, Kara 11 Trinity High 27:31.68 90


99 Smith, Arriel 11 Parkwood 27:40.66 91


100 Reynolds, Katie 11 West Wilkes 27:54.81 92


101 Ball, Dakota 10 Parkwood 27:59.21 93


102 McCann, Elizabeth 11 North Wilkes 28:53.02 94


103 Somero, Rachel 12 Wheatmore Hi 29:03.65 95


104 Gentry, Jaden 10 North Surry 29:14.93 96


105 Lopez, Hannah 9 Providence Grove 30:01.74 97


106 Pyslarou, Genevieve 9 Forest Hills 30:03.05


107 Pianpanya, Madelyn 9 Forbush 30:17.72 98


108 Johnson, Macy 10 Forbush 30:21.96 99


109 Haynes, Sarah 10 Parkwood 30:23.75 100


110 Cuthbertson, Mary 9 Trinity High 31:33.12 101


111 Griffin, Hope 11 Wilkes Central 32:05.65 102


112 Vo, Jennifer 10 Trinity High 32:09.24 103


113 Swift, Grace 10 North Surry 32:09.24 104


114 Nance, Lauren 9 Forest Hills 32:09.24


115 Salgado, Carmen 11 Thomasville 32:09.24


116 Sheridan, Bridget 11 Central Acad 32:09.24 105


117 Martinez, Ana 11 Thomasville 32:09.24


118 Ret, Karial 11 T.W. Andrews 32:09.24


119 Wall, Katie 9 Trinity High 32:09.24 106


Team Scores


=================================================================================


Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9


=================================================================================


1 West Davidson 79 1 8 11 24 35 47 55


Total Time: 1:45:43.43


Average: 21:08.69


2 West Stokes 122 2 13 30 37 40 51 69


Total Time: 1:49:46.19


Average: 21:57.24


3 Randleman 135 3 20 27 36 49 52 57


Total Time: 1:51:20.53


Average: 22:16.11


4 Ashe County 149 19 31 32 33 34 60 67


Total Time: 1:52:47.96


Average: 22:33.60


5 East Davidson 154 17 22 29 41 45 48 63


Total Time: 1:53:12.18


Average: 22:38.44


6 West Stanly 189 5 25 43 54 62 64 79


Total Time: 1:54:20.05


Average: 22:52.01


7 Wilkes Central 206 7 9 16 72 102


Total Time: 2:00:43.19


Average: 24:08.64


8 West Wilkes 223 4 10 66 68 75 86 92


Total Time: 1:56:00.35


Average: 23:12.07


9 Forbush 274 15 18 44 98 99


Total Time: 2:07:39.12


Average: 25:31.83


10 Central Academy of Techno 280 14 28 71 83 84 105


Total Time: 2:02:38.21


Average: 24:31.65


11 Wheatmore High School 284 39 42 46 76 81 95


Total Time: 2:01:18.88


Average: 24:15.78


12 North Wilkes 286 21 50 56 65 94


Total Time: 2:03:01.37


Average: 24:36.28


13 Salisbury High School 323 6 70 80 82 85 88


Total Time: 2:05:18.88


Average: 25:03.78


14 Trinity High 332 12 26 90 101 103 106


Total Time: 2:15:15.80


Average: 27:03.16


15 Providence Grove 335 23 53 73 89 97


Total Time: 2:08:26.50


Average: 25:41.30


16 North Surry 348 58 61 74 77 78 96 104


Total Time: 2:04:13.04


Average: 24:50.61


17 Parkwood 368 38 59 87 91 93 100


Total Time: 2:10:07.66


Average: 26:01.54


Total Time: 1:37:51.81


Average: 19:34.37


13 Queens Grant 321 20 63 70 73 95 102 103


Total Time: 1:40:55.58


Average: 20:11.12


14 Union Academy 396 69 77 80 83 87 98 104


Total Time: 1:44:52.27


Average: 20:58.46


15 East Montgomery 404 52 61 85 101 105


Total Time: 1:48:24.13


Average: 21:40.83


16 South Stanly 424 58 88 90 91 97 99 100


Total Time: 1:46:59.23


Average: 21:23.85


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Mount Airy Gas Prices provided by GasBuddy.com